Wednesday, January 27, 2010

Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste juhtimisel luuakse uue põlvkonna veakindlaid kiipe

Tallinna Tehnikaülikool teatab, et algas teadurite koordineeritav uurimisprojekt DIAMOND, milles luuakse uut tehnoloogiat veakindlate kiipide väljatöötamiseks.



Kiipide kiire areng on oluliselt tõstnud meie elukvaliteeti. Kiipkaardid, kodutehnika, kellad, sõidukid ja kogu meid ümbritsev sisaldab kiipe. Käesoleval hetkel töötab maailmas rohkem mikroprotsessor-kiipe kui on planeedil inimesi.

Tänapäeva kiibid koosnevad miljarditest lülititest, mille suurus muutub iga uue põlvkonnaga üha väiksemaks. Tänaseks on ühe sellise lüliti mõõtmed võrdsed umbes ühe tuhandikuga juuksekarva läbimõõdust. Niivõrd keeruka kiibi vigadeta projekteerimine on ülejõukäiv lülituste tohutu arvukuse tõttu. Samuti on iga järgmise põlvkonna lüliti aina tundlikum väliskeskkonna mõjudele.

TTÜ arvutitehnika instituudi projekt pakubki välja terviklahenduse nimetatud probleemidega võitlemiseks. Kiipide parendamisel analüüsitakse väga erinevat tüüpi rikkeid ja vigu. Kavas on välja töötada meetodid projekteerijate inimlikest eksimustest põhjustatud vigade automaatseks lokaliseerimiseks ja parandamiseks. Senini on selliste apsude otsimine ja korrigeerimine olnud enamasti aeganõudev käsitsitöö.

Uut meetodit on plaanis kasutada ka väliskeskkonna mõjudest tingitud rikete ehk nn üleminevate rikete analüüsiks. Tegemist on ennekõike riketega, mis tekivad peamiselt lennunduses ja kosmonautikas, kus kiibid lööb rivist välja kosmiline kiirgus. Tänapäeva kiibid on muutumas aga sedavõrd tundlikuks, et piisab ka meie ümber olevast looduslikust taustakiirgusest, et seadmed lakkaksid korrektselt töötamast. Seega on uute, tõrkekindlate kiipide loomine möödapääsmatu.

Lisaks eelnevale uuritakse projekti raames rikete välidiagnostikat, see tähendab elektroonikasüsteemide testimist nende töökeskkonnas ja töötamise ajal. Seejuures ei viida osaliselt rikkis süsteemi kohe parandusse ega visata minema, vaid see jätkab tööd, kuni suudab veel kasulikku teenust pakkuda. Rikkis osa süsteemist lülitatakse välja.

Kiipide veakindlamaks muutmist vajab mikroelektroonika-tööstus eesotsas suurkorporatsioonidega nagu IBM, Ericsson jt. Firmad hoiaksid kiipide tootmisel kokku oluliselt aega ja ressursse, kui suudetaks projekteerimisel tekkinud vead üles leida õigeaegselt ning parandada need tõhusalt ja kiirelt.

Projekt DIAMOND algas 2010. a jaanuaris ning kestab kolm aastat. Projekti mahuga 3,8 miljonit eurot (60 miljonit krooni) rahastab Euroopa Komisjon. Projekti teaduslikuks koordinaatoriks on TTÜ arvutitehnika instituudi vanemteadur dr Jaan Raik. Uurimisprojektis osalevad TTÜ, IT-korporatsioonid IBM ja Ericsson, Bremeni, Grazi ja Linköpingi ülikoolid, Eesti ettevõte Testonica Lab ja Ungari firma TransEDA.


Allikas: Tallinna Tehnikaülikooli koduleht

1 comment:

  1. Tähelepanu !!!

    minu nimi on Mavis Carlos, i esindaja Aiico kindlustus laenu laenuandja äriühing Brasiilias, anname välja laenu 2% huvitatud määra, kui olete huvitatud võtke see e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd oma laenu üleandmine kohe. võite meiega ühendust võtta ka selle vandeadvokaat e-post: amaah.credit.offer@gmail.com ka. meie firma on kunagi valmis üle mingi summa teile alates 5000 € kuni 100.000.000 euro mõni teie projekti oleme kunagi valmis krediidi teid periood 1 või 2 nädal tehing.

    Attention !!!

    my name is Mavis Carlos, i representative of Aiico insurance loan lending company in Brazil, we give out loan at 2% interested rate, if you are interested kindly contact this email:(maviscalos_laen_laenamine@outlook.com)now for your loan transfer immediately. you can also contact us on this barrister email:amaah.credit.offer@gmail.com also. our company are ever ready to transfer any amount to you starting from 5000 euro to 100.000.000 euro for any of your project, we are ever ready to credit you in an period of 1 or 2 week transaction.

    ReplyDelete