
Wednesday, November 23, 2011
Eesti startup Marker.to areneb Tšiili valitsuse toel

Eestlased arendavad Inglismaal nutireklaamikanalit PartyShouts.com

VIDEO: TakeOverApp - kuidas "kaaperdada" nutitelefoniga arvuteid või telereid?
Teenusel on ridamisi potentsiaalseid era- ja ärikasutusi: oled linnas ja näitad otse maal elava vanaema telerisse oma perepilte. Oled hilinemas seminarile, kus pead tegema ettekande: paned tänavalt nutifoniga juba ettekande käima ja kommenteerid slaide näiteks Skype'i vahendusel jne jne.
Kes soovib saada TakeOverAppi teenuse testkasutajaks, külastagu lehte: http://www.takeoverapp.com/testpilot/
Wednesday, November 16, 2011
Eestlaste tegemiste kajastused mainekas TechEurope blogis.
VIDEO: Evalyou automatiseerib töötajate taustauuringud
VIDEO: Kasutegur.ee: vahetage seisukohad auhindade ja soodustuste vastu!
Kasuteguri üks osanikest, Sander Kasak selgitab videos, kuidas asi toimib ja kellele sellest kasu on.
Monday, November 14, 2011
Kuidas pankroti äärel LEGO hiinlastele tootmises ära tegi
- “Ka väga sügavast kriisist on võimalik ettevõttel välja tulla ning edu tagab pidev tootearendus” Raigo Tammo, Estanc AS
- “Lego üks parimaid lahendusi oli oma ettevõttest filmi tegemine ning seeläbi personali veenmine, mis tekitas lojaalsust ja edasipüüdlikkust”
Tekstiilitootja Kvadrat küsib kõrgklassi disainitud toodetele 30-50% juurdehindlust.
Atmosfäär kui edu võti sushi restoranide ketis Sticks’N’Sushi.
Universal Robots aitab robotiseerida väikeseid tootmisi.
Aianduse elustiili müüja Juliana innovatsiooniteod.
Moodulkasvuhoonete disainerit ja tootjat Juliana külastati Taanis 10. – 13.oktoobril 2011 toimunud õppereisil. Reis korraldati EASi innovatsiooni divisjoni poolt loodud innovatsiooni võimekuse tõstmise programmi „Innovatsioonireaktor “ raames väärtusahela innovatsioon teemal s.o kuidas luua tootele/teenusele lisandväärtust läbi brändi ja disaini.
Reisi sissejuhatus ja tutvustus.
Taanis tegutsev kasvuhoonete tootja Juliana alustas oma tegevusega 1963. aastal ning selle juhtimine on aja jooksul pärandatud isalt-pojale. Uue generatsiooni vahetumisega muutus ka firma profiil: laiendati toodete valdkonda tulenevalt nende sessoonsusest ja läheneti ärile uue nurga alt. Ettevõttel on 5 erinevat brändi, kõigil oma nišš: odavamad kasvuhooned lihtsale keskklassile ning kallid elustiili kujundavad aiamajakesed kõrgklassile.
Ettevõtte moto on müüa aianduse elustiili, mitte kasvuhooneid.
Ettevõte kasutab regulaarselt nii kvantitatiivseid kui kvalitatiivseid uuringuid turu potentsiaali ja klientide vajaduste kaardistamiseks. Uuringute tulemusel on ettevõte disaininud oma tooteid vastavalt niššile ja seeläbi aidanud kujundada teadlikult turgu. Eestlastel on veidi keeruline tajuda kasvuhoonet kui luksusliku elustiili osa aias. Meie jaoks on kasvuhooned praktilised kohad kurkide ja tomatite kasvatamiseks.
Inglismaad võib pidada aianduse elustiili kodumaaks ja seetõttu on arusaadavalt Juliana peamiseks eesmärgiks Inglismaa turul kanna kinnitamine. Taani ettevõtete külastamisel jäi mulje nagu oleks enamuse Taani ettevõtete jaoks Inglismaa turg eriti prestiižne, kus turuosa hõivamine on auasi. Enamasti alustatakse ekspordiga Saksamaa turule.
Juliana tootearendusprotsessi on lisaks inseneridele kaasatud aktiivselt disainerid, kelle ülesandeks on toodetega „mängida“. Disaini protsessis mõeldakse läbi iga väikseim detail ning suheldakse pidevalt klientidega. Kallites aiamajakestes peab olema ka vastav atmosfäär. Hästi disainitud toodete hinnale lisatakse disaini lisandväärtuse koefitsient ja teenitakse lisakasumit. Nad pingutavad kõvasti, et nende toodete bränditeadlikkus oleks kõrge ja nad võiksid turu trende määrata.
Ettevõte teeb palju koostööd ka ülikoolidega. Külastuse ajal oli ülikoolis uurimisel võimalused päikesepaneelide kasutuselevõtuks – et ühtlustada temperatuuride vahet öösel-päeval ja suvel-talvel.
Tootearenduse protsesside planeerimise põhimõtted:
- olemasolevate toodete optimeerimine (muutused, mida klient ei märka);
- edasimüüjatelt saadud tagasiside põhjal toodete parendamine;
- täiesti uued tooted (mida üldjuhul harva).
Rasked ajad on Julianale õpetanud oma tootmist efektiivsemalt kasutama ja looma sekundaarseid tooteid. Ettevõte toodab postkaste hooaja välisel ajal ehk siis suvest veebruarini. Olenemata hooajast ja tootest peavad nad oluliseks kaupade kiiret liikumist. Tulenevalt toodete lihtsusest identifitseerisid nad ennast kui efektiivset logistikaettevõtet, mitte kui tootmisettevõtet.
EASi Innovatsiooni divisjon korraldab õppeprogrammi „Innovatsioonireaktor 2012“ raames õppereise ja eelseminare ka 2012. aastal.
Rohkem infot selle kohta leiab EASi kodulehelt: www.eas.ee/innovatsioonireaktor
Õppereise ja eelseminare rahastatakse Euroopa Liidu Sotsiaalfondist.
Loo autor ja reisi organiseerija,
Anu Puusaag
Väärtuspõhine juhtimine, bränd ja disain Taani innovaatilistes ettevõtetes.
Huvitavad järeldused Taani innovaatiliste ettevõtete külastusest 10. – 13.oktoobril 2011. innovatsiooni võimekuse tõstmise programmi „Innovatsioonireaktor“ raames.
EASi Innovatsiooni divisjon korraldas õppereisi Taani innovaatilistesse ettevõtetesse teemal väärtusahela innovatsioon: tootele/teenusele lisandväärtuse loomine läbi brändi ja disaini. Eestist osales õppereisil 12 ettevõtte esindajad.
Kuigi õppereisi teema oli bränd ja disain, siis tegelikult jäi kõigist ettevõttekülastustest kõlama märksõnad: „sustainability, environment, quality“, mis on üheks suureks eristumise aluseks. Taani ettevõtted tunnistasid ausalt, et hinnaga ei mängita ning tegeletakse kvaliteedi ja lisandväärtuste loomisega. Ökonoomsed ja keskkonda säästvad tootmistehnoloogiad seotakse samuti brändiga. Ettevõtetes valitses pika perspektiiviga mõtteviis: visioonid ja missioon olid selgelt läbimõeldud ja pikalt tulevikku vaatavad.
Kadestamisväärselt kõrgel tasemel oli Taani organisatsioonide sisekliima. Tegemist ei olnud lihtsalt õpperaamatutest loetud ja loosungitel kirjutatud väärtustega vaid enamus protsesse ja tegevusi lähtuski neist. Külastatud firmades oli olulisel kohal nn vastutustundlikkus ja eetika – ennekõike klientide ja partnerite kui inimeste suhtes. Vähemtähtsad ei olnud ka inimeste ümber oleva ühiskonna, looduse ja keskkonna väärtustamine. Meie ühiskonnas vastukaaluks on esikohal insenerlik-ratsionalistlik mõtteviis ja pehmetel tegevustel, mis „võibolla” loovad väga pikas perspektiivis lisaväärtust, ei ole ruumi.
Austusväärne suhtumine inimesesse algab Taani ühiskonnas juba nn rohujuure tasandil. Taani algkoolis on kesksel kohal loovus ja õppimisvõime mitte faktid. Individualistliku võistluse asemel soositakse koostööd. Selles ilmselt peitub ka meie maskuliinse (ettevõtlus)kultuuri üks olulisim erinevus – meie ühiskonna inimesed ei ole kasvueas kogenud sellisel tasemel koostööd, ei ole otseselt arendatud empaatiavõimet ega loovust.
Klientide nn päris-vajaduste tähtsustamise osas paistis silma asjaolu, et enamik ettevõtteid olid üsna aktiivsed nn fookusgrupi uuringute / intervjuude läbiviimises. Järjepidevate uuringute tulemusel kaasati ka kliendid oma väärtusloome protsessi.
Ettevõtjad pööravad teadlikult tähelepanu oma brändi ja maine kujundamisele. Taani toodete puhul on märksõnaks disain, mis annab võimaluse küsida soovitud hinda oma toodete eest. Piltlikult võiks öelda, et ühe osa brändist moodustab märksõna „Taani“ ja teine osa tuleneb juba konkreetsest tootest või teenusest. Maailmaturg ei kahtle Taani toodete kvaliteedis – ja ettevõtjad oskavad võtta kasumit riigi poolt loodud eelistest.
Õppereisil külastati erineva ärivaldkonna innovaatilisi ettevõtteid:
Juliana (www.julianagreenhouses.com). Disainib ja toodab moodulkasvuhooneid.
Universal Robots (www.universal-robots.com). Toodab robotliine tööstusettevõtetele.
Stick’s’N’Sushi (www.sushi.dk). Sushi restoranide kett.
Kvadrat (www.kvadrat.dk) Maailmakuulus tekstiilitoodete disainer ja tootja
Lego (www.lego.com ). Maailmakuulus mänguasjatootja.
Enamus külastatud ettevõtteid on tegutsenud aastakümneid ning näinud häid ja halbu aegu. Igas külastatud ettevõttes oli näha ärimudeli innovatsiooni ning oma nišši leidmist aja jooksul.
Reisiliste tähelepanekud:
- enamus külastatud ettevõtteid oli nn pere-ettevõtted, kus põlvkonna vahetus oli väga selgelt näha ettevõtte arengutes,
- pikaajalised strateegiad, missioonid ja visioonid,
- väärtuspõhine juhtimine,
- kliendisuhete kasutamine ettevõtte arengu suunamisel,
- suur tähelepanu meeskonna loomisel,
- tootmisvõimekuse efektiivne ärakasutamine,
- taanlastele on Inglismaa turule sisenemine prestiiži küsimus,
- jätkusuutlikkus, keskkonnasäästlikkus ja kvaliteet!
Häid kogemusi õppereisilt said selliste ettevõtete esindajad nagu: Kirs Engineering OÜ, Molycorp Silmet AS, Mooras OÜ, HN Steel OÜ, Poeet Design, AS Grader Service, AS Sarkop, FocusIT OÜ, Kalla Mööbel OÜ, Saku Tehno OÜ, T-Tammer OÜ, Estanc AS.
EASi Innovatsiooni divisjon korraldab õppeprogrammi „Innovatsioonireaktor 2012“ raames õppereise ja eelseminare ka 2012 aastal.
Rohkem infot selle kohta leiab EASi kodulehelt: www.eas.ee/innovatsioonireaktor
Õppereise ja eelseminare rahastatakse Euroopa Liidu Sotsiaalfondist.
Loo autor ja reisi organiseerija,
Anu Puusaag