Wednesday, August 25, 2010

Tallinna kogunevad Läänemeremaade biotehnoloogia tipud

Kuu aja pärast kogunevad Tallinna 11 riigi juhtivate teadusasutuste, biotehnoloogia firmade ja toiduainetootjate esindajad, et panna paika biotehnoloogia, eluteaduste ja toidutööstuse tulevikusuunad Läänemere piirkonnas.

Läänemeremaade suurim bio- ja toidutehnoloogiaalane üritus ScanBalt Forum toimub tänavu 22.-24. septembril Tallinnas. ScanBalt on Läänemeremaade piirkondlik eluteaduste organisatsioon, mis ühendab klastreid, teadusasutusi, bioetehnoloogiaettevõtteid, tervishoiuteenuste pakkujaid ning avaliku sektori asutusi. Üritusel osalevad teadusasutuste, biotehnoloogia- ja biomeditsiiniettevõtete ning toiduainetööstuste juhid 11st Läänemere-äärsest riigist.

ScanBalt asepresidendi Jaanus Pikani sõnul loodi organisatsioon selleks, et seista vastu Ameerika ja Aasia biotehnoloogiaettevõtetele. „Kuna meie tegevuspiirkonnas Islandist Põhja-Saksamaani ning Taanist Loode-Venemaani toimetab rohkem kui 60 ülikooli ning üle 2100 biotehnoloogiafirma, siis oleme maailma suurim bioteaduste võrgustik," selgitas Pikani.

„Läänemere piirkond suudab biotehnoloogia valdkonnas olla maailmas konkurentsivõimeline ainult tänu teaduse, ettevõtete ning avaliku halduse sümbioosile. Üksi tegutsedes on aga isegi Rootsi ja Taani Medicon Valley ning Saksamaa klastrid liiga väikesed, et USA ja Aasia firmadega rinda pista."

Tänavuse ScanBalt Foorumi teemaks on „Tervislik tulevik" ning üritus keskendub erinevatele probleemidele alates elustiilist ja toitumisest kuni tervisega seotud tehnoloogiate ja teenusteni, aga ka tööstuslikule biotehnoloogiale. Kõik need teemad on suunatud pikema ja parema eluea tagamiseks kas tänu tõhusamatele tervishoiuteenustele või elukeskkonna parandamisele.

Foorumi üks peakorraldaja Jaanus Pikani tõi välja kolm peamist teemadeblokki. „Esiteks tervislik vananemine: rahvastik Euroopas muutub vanemaks ning see muudab kogu ühiskonda," kirjeldas ta. „Teiseks tervislik toiduvalik, kuna sellega saavad inimesed ise hoida oma tervist ning tagada terve vananemise. Kolmandaks hiljuti Euroopa Liidus seadustatud patsientide vaba liikuvus ning sellest tulenev tervishoiuteenuste eksport, mis mõjutab otseselt ka Eesti meditsiinisüsteemi, kuid loob samas lisavõimalusi majanduse turgutamiseks."

Foorumi avavad majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, ScanBalti president dr. Wolfgang Blank ning Euroopa Komisjoni e-biotehnoloogia ja toiduainetööstuse direktoraadi direktor Maive Rute, kes kõneleb Euroopa biovaldkonna tulevikuperspektiividest. Tervislikust vananemisest ning muutustest meditsiinisüsteemis räägib foorumi üks peaesineja prof. Horst Klinkmann, kes on olnud nii esimese kunstsüdame kui ka kunstneeru loomise töögrupis 1960. aastatel.

Eesti bioettevõtluse hetkeseisust ja tulevikuväljavaadetest teevad kokkuvõtte Eesti biotehnoloogia programmi juht Olavi Otepalu, TÜ Eesti Geenivaramu direktor prof. Andres Metspalu ja Eesti Biotehnoloogia Liidu juhatuse esimees Erki Mölder.

Tervisliku toitumise ja toiduainetööstuse tulevik võetakse kõne alla kõigil kolmel foorumipäeval. Lisaks Eesti parimatele asjatundjatele kaardistavad selle valdkonna tulevikku Kopenhaageni, Turu, Lübecki, Lundi ja Helsingi ülikoolide ning Iirimaa Corki tehnoloogiainstituudi eksperdid, samuti Skandinaavia ja Saksamaa toiduainetööstuste esindajad.

Patsientide vaba liikuvuse teemalist diskussiooni veab uuringukeskuse Praxis juht dr. Ain Aaviksoo ning aruteludes löövad kaasa Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO), Põhjamaade Innovatsioonikeskuse, Soome Tervise ja Heaolu Instituudi ning Berliini Tehnoloogiaülikooli esindajad. Tervishoiuteenuste ekspordivõimalusi kaardistatakse aga Arengufondi arenguseire divisjoni juhi Kitty Kubo juhtimisel.

Foorumile saab registreeruda 12. septembrini veebilehel www.scanbaltforum.eu ning osavõtt on kõigile tasuta. Konverentsi raames toimub ka kontaktüritus, kus Eesti bio- ja meditsiinitehnoloogia ettevõtted ning teaduasutused saavad leida endale välispartnereid.

No comments:

Post a Comment